Güncel Yazılar

Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Günümüzde, modern diş hekimliğinde kullanılan teknikler sayesinde ortodonti tedavisi son derece gelişmiştir. Artık çok uzun süren tedaviler ya da hastaların kâbusu olan eski moda diş telleri yerlerini modern yöntemlere bırakmıştır. Eskiden diş ve çene yapısında bozukluk olan hastaların tek alternatifi metal braketler ve diş telleriyken, artık şeffaf plaklar, lingual (içten takılan) diş telleri, porselen braketler ve geleneksel modellere göre çok daha modern metal braket seçeneklerine sahibiz.

Diş telleri uzun zamandan beri kullanılan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, özellikle son yıllarda ortodontiye rağbetin arttığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi istediği gibi dümdüz, inci gibi dişlere doğuştan sahip olmayabilir. Bu sorunun en yaygın çözüm yolu ise diş teli kullanmaktır. Ancak halk arasında, diş teli hakkında bazı yanlış varsayımlar mevcuttur. Bunlardan biri de ortodontik tedavinin yalnızca küçük yaşlarda işe yaradığı ve yetişkin hastalarda olumlu sonuç vermediğidir. Son yıllara kadar, eğri dişlerin düzeltilmesini sağlayan ortodontik tedavinin daha çok 12-16 yaş aralığındaki çocuklar ve genç bireyler tarafından tercih edildiği doğrudur. Çünkü o zamanlar bu tedavinin belli bir yaşı olduğu kanısı yaygındı. Fakat 7’den 70’e herkes güzel dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Üstelik, modern diş hekimliği dünyasının bunun için hastalara sunduğu tek opsiyon metal diş teli değil. Günümüzde, özellikle erişkin bireylerin sıkça tercih ettiği yöntemlerin başında şeffaf plaklar ve içten takılan diş telleri gelmektedir. Ayrıca porselen kaplama ya da implant tedavileri öncesinde de daha doğal bir görünüm elde etmek amacıyla kısa süreli ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Bir diğer soru ise tedavi yaşı için bir alt sınır olup olmadığıdır. Buna evet demek mümkündür çünkü ortodonti tedavisine başlanmadan önce hastanın tüm süt dişlerinin düşmüş ve bunların yerine ana dişlerinin çıkmış olması beklenir. Bundan önce tedaviye başlanması durumunda bu ana dişler tedavi sırasında çıkacak ve tedavi süresini uzatacaktır. Eğer dişlerdeki bozukluk çene ve kemik yapısından kaynaklanıyorsa tedaviye ergenlik döneminden hemen önce veya ergenlik başlangıcında başlamak daha avantajlıdır. Bu durumda tedavi daha kısa sürecektir. Eğer sorun bundan kaynaklı değilse tedavi her yaşta aynı şekilde planlanabilmektedir.

Özetleyecek olursak her yaşta çapraşık, eğri ya da deforme olmuş dişleri ortodontik tedavi ile düzeltmek mümkündür. Ancak tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve hızlı sonuç alınacağı göz ardı edilmemelidir. Özellikle ergenlik dönemi öncesi 11-14 yaş aralığı ortodonti tedavisi için en uygun zaman olarak kabul edilmektedir.

Okutan Diş Polikliniği’nde ortodonti tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz deneyimli ve alanlarında uzman ortodontistlerimizden ücretsizlik danışmanlık hizmeti almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Kliniğimizde Covid-19 pandemisine karşı tüm önlemler alınmıştır, bizi gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz.