Güncel Yazılar

İmplant Tedavisi Sonrası Kanama Normal midir?

İmplant Tedavisi Sonrası Kanama Normal midir?

Günümüzde implant işlemini duymayan kalmamıştır. Eksik dişleri olan, hatta tamamen dişsiz olan hastalarda bile başarılı sonuç veren implant tedavisi son 15-20 yılda tüm dünyada popüler olmuş durumda. Takma diş ve hareketli protezlere göre çok daha avantajlı bir yöntem olan implant işleminde, titanyum ya da titanyum bileşenlerinden yapılan yapay diş kökleri eksik dişlerin yerlerine yerleştirilmekte ve bunlar çeneye kaynadıktan sonra üzerlerine sabit dişler oturtulmaktadır. 

Temelde cerrahi bir operasyon olan implant işlemi sonrasında hastalar bazı komplikasyonlarla karşılaşabilmektedir. Bunlardan biri de implant sonrası görülen kanamalardır. Bu durum hastaları fazlasıyla kaygılandırsa da aslında bu sık sık karşılaştığımız, normal bir durumdur. Peki, implant sonrası kanama neden olur? Bu kanama ne anlama geliyor?

İmplant işleminde uygulanan prosedür gereği bir miktar kanama görülmesi korkulacak bir şey değildir. Bu durum, uzman bir diş hekimi tarafından mümkün olduğunca kontrol altına alınır. Ancak, şiddetli ve uzun süren kanamaların üzerinde durmak gerekebilir. Esas sorun, kanamanın tedaviden dolayı değil de hastadan kaynaklı olarak gerçekleşmedir. İşte bunun önüne geçmek adına, iyileşme sürecinde doktorunuzun önerilerini mutlaka dikkate almalısınız.

İmplant tedavisi yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

-İmplant işleminin cerrahi ameliyat olduğunu ve işlemden sonra kanama olmasının çok normal olduğunu aklınızdan çıkarmayın,
-İlk 24 saat tükürmemeli ve ağzınızı çalkalamamalısınız; aksi takdirde yaranın iyileşme süreci ertelenir,
-İşlemin yapıldığı gün gargara kullanmamalı ve dişlerinizi fırçalamamalısınız,
-İlk 24 saat sigara ve alkolden uzak durmalısınız,
-Mümkünse implant tedavisi yaptırdıktan sonra sigarayı tamamen bırakmalısınız,
-İlk 2 gün boyunca sıcak su ile banyo yapmaktan, hamama ve saunaya girmekten kaçınmalısınız,
-3.günden itibaren tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz,
-Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmelisiniz,
-İmplant tedavisinden sonra bir müddet yumuşak gıdalarla beslenmek ve bol sıvı tüketmenin kanama riskini en aza indirgediğini unutmamalısınız,
-Son olarak işlem yapılan bölgeye 48 saat boyunca, belli aralıklarla soğuk compress uygulamak da kanama riskini azaltmaya veya kanamayı dindirmeye yardımcı olacaktır.

Bu saydıklarımız hemen hemen tüm diş hekimlerinin hastalarına önerdiği şeylerden birkaçıdır. Sağlıklı ve başarılı bir tedavi için uzman bir doktor uygulaması ve akabinde hastanın doktorun talimatlarına uymasının ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Siz de implant tedavisinden sonra kanama yaşadıysanız bu saydığımız unsurlara dikkat edebilirsiniz. Aşırı bir kanama olması durumundaysa en kısa sürede doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. 

İmplant tedavisi hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz bizi arayarak ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.